ספרי מחקר


יותר ויותר ספרי פרשנות ומחקר מתפרסמים בשנים האחרונות על ידי כותבים שונים בעולם בעקבות ספרי הארי פוטר. למרבה הצער רוב הפרסומים לא תורגמו אך הקורא הרציני שמתעניין ביצירת המופת הזו ירוויח מאד מן המחקר ויגלה עולמות חדשים והצעות מרתקות לפרשנות.

להלן המלצות וקישורים למבחר ספרי פרשנות מעניינים שברשותינו. כולם ניתן לרכוש באמזון או באתרים אחרים.


1. מומלצים ביותר ספריו של ג'ון גריינג'ר ( John Granger)
 פרשן ותיק ומרכזי שאחראי להרבה מאד תובנות ואבחנות חשובות על יצירתה של רולינג.  הספרים מעניינים, כתובים באופן קולח ולא טרחני ועמוסים רעיונות מעניינים ומפתיעים. 
גריינג'ר כותב בלוג רציני בשם Hogwarts Proffesor ויש שם חומרים רבים אבל זה לא תחליף לספרים המסודרים. 
מבחר ספרים שלו:
Unlocking-Harry-Potter - הספר אמנם יצא אחרי הספר השישי ולפני הספר השביעי. אבל הוא רלבנטי ביותר ומצויין להתחלה ומהווה בסיס לספריו האחרים של גריינג'ר. אם צריך אחד כדאי לקרוא אותו קודם כל.Deathly-Hallows-Lectures  - ספר נוסף מצויין של ג'ריינג'ר שמרחיב את הפרשנות גם לספר השביעי. מומלץ לקרוא קודם את הספר הקודם (Unlocking Harry Potter )
ספרים נוספים של גריינג'ר ששווים קריאה :

קריא ומעניין ומנסה לגעת בהצלחה של התופעה מנקודת מבט ספרותית. לעיתים קצת תמציתי מדיי ומומלץ להרחיב בספר Unlocking HP  ו/או ב DH Lectures  שהוזכרו לעיל.

השפעות ספרותיות והדהודים של הארי פוטר ליצירות קלאסיות וסגנונות כתיבה. פרקים קצרים ומעניינים עם הרבה תובנות לגבי הארי פוטר והשוואות מאירות עיניים. 


ספרון חדש  שעיקרו קשרים מאד מפתיעים ומעניינים בין ספרי הסדרה ובתוכם ועמוס טבלאות עם אנלוגיות ותבניות יפות ששזורות בספרים. תוצאה של קריאה מאד מדוקדקת וחומר עזר נהדר לדיון על מבנה הספר ומפתיע גם קוראים ותיקים.  מומלץ אך כדי להרוויח את גריינג'ר במיטבו עדיף במקביל לקרוא את אחד הספרים האחרים. 2 הספר  של טרביס פרינזי  ( Travis Prinzi ) שמאד מעניין גם הוא:
יש כאן הרבה התייחסות להארי פוטר כמעשיה וכספר פנטזיה והצעות מעניינות לקריאת הספרים.
פרינזי מנהל בלוג מוצלח עם הרבה דיונים ותוכניות רדיו להאזנה עם פרשנויות על הארי פוטר :


3.  ספר של פרופסור ג'יימס תומאס   ( James W. Thomas ) שעובר בשיטתיות על הפרקים בספרים ומראה רמזים מטרימים ואנלוגיות יפות, משחקי מילים וריבוי משמעויות:
בניגוד לגריינג'ר זה לא ממש נוח לקריאה מהתחלה ועד הסוף אבל טוב מאד לעיון ושווה קניה.


4. ספר סיכום שיחות בתוכניות רדיו אינטרנט של גריינג'ר, פרינזי, תומאס ואחרים (זה קליל יותר ונוח לקריאה ומעניין):ספר שהוא אוסף מאמרים על הארי פוטר בהקשר פילוסופיה. יש כותבים שונים ורמות שונות. מעניין אבל פחות ספרותי ויותר מתרחק מעבודה צמודה עם הספר. 


אוסף מאמרים מעודכנים של מבחר כותבים  שחלקם ממש טובים שהתפרסמו על הארי פוטר. גם כאן לא הכל זהב אבל פותח אפשרויות חדשות לקריאה ומסכם פרשנויות. אוסף רחב של מאמרים אקדמיים וחצי אקדמיים שנכתבו על ידי כותבים שונים על הארי פוטר לאורך השנים בהקשרים של סוציולוגיה, פסיכולוגיה, חינוך, תרבות וכדומה. נוגע בתופעה ובהיבטים סביבה ולא תמיד ניתוח ספרותי כמו גריינג'ר או פרינזי או תומאס. לא ידידותי  מספיק אבל מתוך המאמרים יש כמה טובים.  חשוב לקנות את המהודרה השנייה המעודכנת מ-2009.


בקרוב המלצות וסקירות נוספות של ספרים ושל מאמרים מומלצים...